Brydż vs poker – która z tych gier jest odpowiednia dla ciebie?

Brydż vs poker – która z tych gier jest odpowiednia dla ciebie?

Brydż i poker są znanymi grami karcianymi, które, co prawda, różnią się od siebie, ale łączy je przede wszystkim jedno – obie wymagają zarówno umiejętności logicznych, jak i dedukcyjnych.  Ważny jest także talent do licytacji i przewidywania kart przeciwników. Choć w obu tych grach można wykorzystać rachunek prawdopodobieństwa, poker jest bardziej losowy niż brydż. Mimo istniejących podobieństw, te gry karciane często absorbują różne grupy ludzi. Nie każdy, kto lubi pokera, polubi brydża i odwrotnie. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze pomiędzy brydżem a pokerem?

Poker jest z natury grą hazardową. Mimo że można grać w niego nie tylko na pieniądze, to nieczęsto spotyka się osoby, które tak robią. W brydża z pewnością można grać o pieniądze, ale hazard nie jest tu nieodłączną częścią rozgrywki. Często toczy się ona bez żadnych stawek. Aspekt finansowy jest w pokerze bardzo ważny i to on sprawia, że gra ta wzbudza tak ogromne emocje. Warto zaznaczyć, że partia pokera może się skończyć od razu, jeśli osoby zasiadające przy stole zagrają all in, ryzykując dostępne środki. Umiejętność odpowiedniego zarządzania pieniędzmi jest w niej zatem niezbędna.

Brydż jest grą partnerską. Jedną z najciekawszych rzeczy w brydżu jest próba przekazania swojemu partnerowi strategii za pomocą swojej gry. W pokera gra się samemu przeciwko pozostałym. Pierwsza z tych gier spodoba się zatem tym, którzy mają swojego kompana, z którym chętnie utworzą parę lub po prostu z chęcią współpracują z innymi. Druga zaś przypadnie do gustu indywidualistom, którym z trudem przychodzi kooperacja z pozostałymi graczami.

W pokerze ogromną rolę odgrywa umiejętność blefowania i odczytywania przeciwników. W brydżu również jest to istotne, jednak nie w takim stopniu, jak w pokerze. W tej grze nie spotyka się zresztą graczy w okularach przeciwsłonecznych próbujących skrywać swe emocje. W brydżu także można blefować, ale oszukując przeciwników, oszukuje się także partnera, więc trzeba być przy tym bardzo uważnym. W pokerze zaś nie trzeba się martwić się o kompana – można blefować do woli, choć należy pamiętać, że może to oznaczać utratę posiadanych pieniędzy przy stole, a w rezultacie odpadnięcie z gry. Talent do blefowania jest ważny, gdyż strategia oparta na kłamaniu może być jedynym wyjściem przy niekorzystnym rozdaniu.

Brydż jest grą bardziej złożoną, a poznanie jej zasad wymaga sporo czasu. Zrozumienie reguł pokera zazwyczaj trwa krócej. Brydż może zatem zniechęcić początkujących. Trzeba jednak pamiętać, że zasady gry w pokera nie są tak proste, a ich poznanie nie oznacza błyskawicznego wygrywania. Umiejętność właściwej licytacji i wspomnianego blefowania sprawia, iż zwycięstwo w starciu z bardziej doświadczonymi graczami nie przyjdzie łatwo.

Przy wyborze między pokerem a brydżem warto zwrócić uwagę na różnice dzielące te dwie gry. Aspekt psychologiczny jest w pokerze ważny i niezbędne mogą okazać się stalowe nerwy, gdy na stole pojawiają się spore sumy, które w ciągu chwili mogą przesądzić o tym, kto wygra całą rozgrywkę. Zasady brydża są bardziej złożone, a gra może wydawać się dla laika nudna. Kwestia zwycięstwa nie rozstrzyga tu się w ciągu chwili, dlatego tak istotna staje się odpowiednia strategia i umiejętność współpracy z partnerem. Poker bardziej przypadnie do gustu osobom wielbiącym zastrzyk adrenaliny, zaś brydż tym, którzy doceniają rolę strategii.

Comments are closed.