Jak wygrać w brydża

Jak wygrać w brydża

Brydż początkującym graczom często kojarzy się ze starszymi osobami grającymi w karty. Jest to jednak mylące skojarzenie. Brydż jest dość skomplikowany, wymaga bardzo dobrej pamięci, szybkiego myślenia i przejrzystego umysłu. Złożone reguły często odstraszają początkujących, jednak nie należy się poddawać, gdyż podczas każdej kolejnej gry wszystko staje się coraz prostsze.

Brydż jest grą karcianą, w której udział bierze 4 graczy, z których tworzą się dwie pary. Osoby z jednej pary siadają naprzeciwko siebie. Talia kart do gry składa się z 52 kart. Jeden z graczy rozdaje wszystkie karty zgodnie z kierunkiem zegara, każdy z nich posiada więc 13 kart. Gra w brydża składa się z 2 części: licytacji i rozgrywki. Celem gry jest zebranie jak największej ilości lew.

Licytacja

W licytacji najważniejsze jest wylicytowanie jak najwyższego kontraktu, który można ugrać. W licytacji deklarujemy zatem, że zbierzemy daną liczbę lew w danym kolorze atutowym lub bez koloru atutowego. Deklaracje te nazywane są „odzywkami”. Przelicytować można zarówno oponenta, jak i osobę z pary. Odzywki można tylko podwyższać. Z racji tego, że odzywka na poziomie 6 lew oznacza niecałą połowę, pierwsze 6 lew pomija się. Licytuje się zatem od 1 do 7, gdzie 1 oznacza 6+1, a 7 to 6+7 lew. Najwyższym kontraktem jest wobec tego 7BA (bez atutu). Jeśli gracz nie chce zadeklarować kontraktu – pasuje. Pas nie oznacza jednak końca licytacji – kończy się ona dopiero wtedy, gdy trzech kolejnych graczy pasuje. Wygrywa ją gracz, który jako pierwszy zgłosił miano wygranego kontraktu – zostaje on wówczas rozgrywającym, a jego partner z pary tzw. „dziadkiem”.

Rozgrywka

Gracz siedzący po lewej stronie rozgrywającego wistuje (wykłada jedną ze swoich kart na stół). Następnie „dziadek” wykłada wszystkie swoje karty tak, by każdy z graczy mógł je widzieć. Od tej pory będzie on tylko dokładał karty, które wskaże rozgrywający. Po dziadku, po jednej karcie kładzie każdy z graczy w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Chodzi o to, by gracze dokładali karty do koloru znajdującego się już na stole. Jeśli takiej karty nie posiadają, dokładają dowolną. Cztery wyłożone karty to lewa. Jeżeli podczas licytacji kontraktem była lewa bez atutów, wygrywa ją ten, który wyłożył najstarszą kartę. Jeśli zaś kontraktem była lewa z atutem, wygrywa ją ten, który wyłożył najstarsza kartę w danym atucie. Następnie gracz wygrywający poprzednią lewę wistuje, rozpoczynając następną kolejkę. Rozgrywka trwa do momentu, aż wyłożone zostaną wszystkie karty.

Jak wygrać?

Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Po pierwsze – dużo praktyki, czy to grając online, czy ze znajomymi. Praktyka czyni mistrza. Po drugie – warto nauczyć się liczyć karty, a także mieć oczy szeroko otwarte i postarać się odgadnąć, jakie karty mają przeciwnicy. Dzięki temu staje się jasne, jaką strategię można obrać podczas lewy. Po trzecie, należy zaufać swojemu partnerowi. Trzeba nauczyć się czytać w jego myślach i zrozumieć każdy wyraz jego twarzy, zaś w Internecie umiejętnie odczytywać sygnały podczas licytacji. Korzystnie jest nauczyć się konwencji brydżowych. Konwencje są swego rodzaju umową między partnerami, gdzie pewnym odzywkom podczas licytacji nadaje się inne znaczenie, co pozwala graczowi zorientować się, jakie karty ma jego partner. Po piąte – warto dużo czytać. Istnieje wiele książek i stron internetowych dotyczących brydża, strategii przyjmowanych w określonych momentach gry, nauki liczenia kart, sposobów na rozszyfrowanie przeciwnika brydżowego oraz technik stosowanych podczas rozgrywki.

Comments are closed.